Jdi na obsah Jdi na menu
 


Půda pro citrusy

12. 7. 2009
 

Půda pro citrusy

Péče o substrát pro pokojové rostliny je ošemetná věc. Rostliny jsou uzavřeny v nepropustných nádobách oddělených od svého okolí a normálního půdního prostředí, a jsou tak zbaveny jakékoliv možnosti získat živiny samy. Tím se stávají zcela závislými na péči člověka.Každé rostlince vyhovuje jiný substrát. Odvíjí se to od toho, z jakého prostředí rostlina původně pochází. Rady a tipy na správné složení substrátu se odvíjí i od dlouhodobých zkušeností s pěstováním rostlin, takovéto rady lze nallézt v každé knížce a jsou jistě užitečné. Ten, kdo už má s pěstováním větší zkušenosti, připravuje si substrát většinou sám. Přípravu substrátu lze přirovnat ke kuchařskému receptu. Každý má na něj "jiný, ale zaručeně správný" recept. Karel Čapek ve své úžasné knížce Zahradníkův rok, kdysi napsal, že: "Příprava půdy je veliké tajemství a čarodějský obřad". Toto tajemství zde však částeně odkryji:

Substrát pro citrusy by měl být propustný, kvůli dobrému zásobení vodou,  ale i jejímu odvodu aby se ke kořenům mohl dostat vzduch. Musí být kyprý bez sklonu k zabahňování. Složení půdy se přizpůsobuje podle druhu pěstované rostliny a podle jejího vývojového stádia. Nejlepší je tzv. drobtovitá struktura, která zajišťuje rostlině správný přísun vody, živin a vzduchu - tedy složek, které jsou i pro člověka nezbytné. Půda musí obsahovat tuhou, kapalnou i plynnnou část. Vhodná půda se skládá z asi přibline poloviny pevných částí, ze čtvrtiny vody a čtvrtiny vzduchu. Klesne-li podíl vzduchu pod 10% objemových, zastavuje většina rostlin růst a přestává přijímat živiny, neboť kořeny nemohou náležitě dýchat. Půda pro citrusy by měla být slabě kyselá.

Obecně se používají tyto základní příměsy:

rašelina: zajišťuje živiny pro rostliny, je zapotřebí ji zbavit velkých kusů a sterilizovat, neboť se v ní často skrývají různé zárodky škůdců. Sterilizace se provádí propařováním, usušením v troubě, či nejrychleji upečením v mikrovlnce. Já používám poslední metodu.

písek: měl by být prosátý a malými zrnami (1-4 mm),  snižuje kyselost substrátu

perlit: je sterilní, bez živin, zajišťuje dostatek vzduchu v půdě a současně zadržuje vodu,perlit se může zaměňovat s pískem, já však používám oboje

polystyren: používá se drcený nebo strouhaný s velikostí do 3 mm (ne kuličky - ty se vyplavují). zvyšuje propustnost substrátu

já navíc používám borovicovou kůru: rozdrcenou do půdní směsi a větší kousky na drenáž, polystyren nepoužívám, místo toho, jak jsem se již zmínila používám jak perlit, tak písek

Takže moje směs je složená cca z 1 podílu rašeliny, 1 podílu písku, 1  podílu perlitu a rozdcené borovicové kůry, která tvoří také asi 1 cm drenážní vrstvu.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Pedra

(Gabcarka, 20. 10. 2009 12:35)

Díky za názor, přesně kvůli tomu tu mám komentáře. Jsem stále jenom amatér, a tak jsem ráda za všechny rady! Moje semenáčky jsou zatím malé, kromě třech kousků, které už mají pár let, takže půda jim zatím vyhovuje. Jinak jsem čerstvě koupila takovou směsku půdy pro pokojové rostliny s rašelinou, tak se opět chystám experimentovat. Podle toho co píšeš, tak snad správně :-). Kdybys měl další přimomínky, určitě se ozvi. Díky za názor!

Půda pro citrusy

(Pedro, 20. 10. 2009 10:45)

Je pravda, že často si citrusáři míchají svoji pěstební půdní směs. Podle toho v jakých podmínkách citrusy pěstují, jak častou péči jim mohou věnovat i podle toho jak jsou rostliny staré.
U tebe mi chybí v zemině nějaký zahradní substrát či kompost. Jen rašelina, písek a perlit? To by třeba i mohlo stačit pro mladé semenáčky. U starší rostliny to nevidím moc dobře. Ve složení 1díl perlitu, 1 díl písku a 1 díl rašeliny to musí být hodně propustné a rychle to vyschne. Jinak se mi líbí, že se snažíš pěstovat od semen. Na tom se hodně naučíš. Než přejdeš na roubované rostliny .... :-).Přeji hodně úspěchů.