Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. a 3. rok mého pěstování

 Mé pěstování v druhém roce nebylo o moc příkladnější. Rostlinky stále mátořily 2 metry od okna, nicméně snad těch pár paprsků "přímého" slunce, které na ně každé ráno od východního okna svítilo, přeci jenom podporovalo růst a rostlinky rostly a mohutněly, především ta první, poměrně dobře se dařící. Bratříčci mátořily stále a protože mě samozřejmě laika ani nenapadlo rostliny nějak zastřihovat, tak se mi ve druhém roce ani nevětvily.

Tři rostlinky citroníku, z nichž pouze jedna byla zdařile rostoucí mi zanedlouho byly málo , a já se rozhodla o rozšíření své sbírky. Dalšímu experimentu se měl podrobit bílý grep. Nevím proč, ale sázela jsem po jednom až dvěma semenech, takže i nyní můj výpěstek byl ubohý - ujalo se mi tentokrát jen jedno semínko. Nicméně se mělo čile k světu a brzy počtem lístků dohnalo své o rok starší mátořící bratrance. Závěrem druhého roku mého pěstování tak má sbírka čítala "již" čtyří exempláře:

 

1. Citrus limon - vesele si rostoucí, s 1 větví 2. řádu

2. Citrus limon - dvojče (vejtaha) - mátořící, nicméně vytahující se vzhůru, na úkor kvality listů

3. Citrus limon - dvojče - mátořící, nízká rostlinka s většími a kvalitnějšími listy, než u brášky

4. Citrus x paradisi (asi White Marsh) - rostlinka mající se čile k životu, zatím se nevětvící

 

Ve druhém, stejně jako ve třetím roce nabývání pěstitelských "zkušeností" jsem se o rostliny starala jen z hlediska zálivky, a přiznám, že ani z tohoto hlediska ne vždy přijatelně. Rosltiny tak "živořily" bez přídavného hnojiva, v již zatrvrdlé rašelině, kterou jsem nicméně každým rokem obměňovala při přesazování, a bez zkracování větviček. Má nedostatečná péče o zálivku způsobila odchod jednoho z mých citrusových dvojčat do citrusového ráje. Zůstal mi tak bratříček "vejtaha", který si mátořil vesele dále. Z druhého citroníku opadaly skoro všechny listy, a tak nejlépe se vedlo grepíkovi. Nicméně, jak referovali někteří citrusáři, kterým grep vykvetl v prvním roce, mě se nic takového nepoštěstilo, ačkoli jsem mu omezovala zálivku  poměrně radikálně, což se má k docílení květů, asi proto, že to ale vůbec nebylo úmyslné :-D.

Výsledek 3. roku pěstitelských experimentů:

 

1.Citrus limon - skoro holé větvičky, opadala z něj většina listů

2.Citrus limon - dvojče (vejtaha) - mátořící rostlinka, opadala z něj také většina listů

3. Citrus x paradisi (asi White Marsh) - 1 větev 2.řádu, poměrně obsypaná lístečky

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář